RECENZE: Torst vydal debut Marka Přibila Pavouk

Marek Přibil (1976) je dalším z mladých debutantů tohoto roku. Jeho stostránkovou prózu přináší ve své paperbackové edici současných autorů nakladatelství Torst.

Autor přichází s příběhem zarámovaným literárně-teoretickým pitváním a kategorizací náhod v Kunderově Nesmrtelnosti. Kupodivu ovšem se za touto na první pohled chytračivě sestavenou konstrukcí nekrčí mladická bezradnost. 

Přibil je natolik suverénním a přesvědčivým vypravěčem, že „spořádáme“ vše, co nachystá.

Ondřej Horák

Nesledujeme samoúčelnou hru, z níž jsou splétána tenata autorské své vůle, nýbrž důvěryhodnou pavučinu utkanou z „her doopravdy“ několika dnešních lidí, kteří se jednoho prosincového odpoledne střetnou na pražském nábřeží. Přibil je natolik suverénním a přesvědčivým vypravěčem, že „spořádáme” vše, co nachystá, a teprve po dočtení nám vytane na mysl, že náhod, které kříží cestu jeho hrdinů, je přece jen víc, než je obvyklé. Autor ovšem hraje s otevřenými kartami a navíc nenudí.

FOTO: Archiv

Vybral si jen jednu slabší chvilku, bohužel právě na samém závěru knihy. Jak už naznačeno, Přibil pouze předvádí fungování svého „modelu”, ovšem trochu nedořečenosti by přece jen neuškodilo – navíc, když to, co je řečeno v úplně posledním odstavci, si lze z předcházejícího velmi snadno domyslet, vždyť po stu stránek je čtenář již vycvičen a ví, že „všichni souvisí se všemi”. 

Pavoukje nicméně velmi zdařilým, suverénním debutem, který na českou scénu přináší mladého autora, jehož další knižní počiny budeme zvědavě vyhlížet. 

ONDŘEJ HORÁK | Právo

marekpribil.cz
marekpribil.cz
Zde publikované články sestávají nejčastěji z vybraných recenzí. Jméno autora a zdroj jsou uváděny na konci textu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Romány

Sdílet

Kopírovat odkaz do schránky

Kopírovat